Studenti z našeho kraje cestovali s Krajskou hospodářskou komorou Karlovarského kraje pro zkušenosti s vodíkem

Written by on 28 března, 2025

Odborníci považují vodík za jednu z cest, jak snížit emise a dosáhnout odklonu od fosilních paliv. Kde ale získat dostatek profesionálů, kteří se budou rozvoji této technologii věnovat? I to řeší Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje (KHK KK) v rámci projektu Vodíkový region Čechy & Bavorsko. Studentům nabízí možnost nahlédnout, jak k problematice přistupují v Německu. Účastníci exkurzí bývají příjemně překvapení, a to nejen výzkumem, aplikovanými technologiemi, ale také tím, že mohou zdarma studovat i na německých univerzitách, které nabízí zajímavé obory a třeba i studium v angličtině.

 

„Využívání vodíku může pomoci snížit závislost na fosilních palivech a přispět k zajištění dlouhodobé energetické bezpečnosti. Potřebujeme však dostatek odborníků. I proto se studenty v rámci projektu navštěvujeme vysoké školy v Bavorsku, které se věnují výzkumu vodíkových technologií. Pro studenty bývá příjemné překvapení, že mohou studovat zdarma, často v angličtině a nemusí za studiem cestovat dlouhé hodiny,“ uvedla Lenka Mansfeldová, ředitelka KHK KK.

 

Jen v únoru a březnu uspořádala KHK KK v rámci projektu Vodíkový region Čechy & Bavorsko tři studijní cesty. „Účastníky byli studenti gymnázií z Karlových Varů a Mariánských Lázní i členové KHK KK. Jedna část programu spočívala v návštěvě OTH Amberg-Weiden, kde jsme se dozvěděli užitečné informace o této vysoké škole, jejich studijních oborech, česko-bavorských aktivitách i o vodíkovém hospodářství a zdejších výzkumech,“ popsal Richard Štěpánovský, vedoucí projektu z KHK KK.

 

Studijní cesta mnoha účastníkům otevřela oči. „Jedním z největších pozitiv, které jsem u žáků zaznamenal, bylo jejich překvapení, že je možné studovat v Německu v angličtině. Mnozí z nich totiž považovali své omezené znalosti němčiny za velkou překážku pro jakékoliv aktivity v Německu. Uvědomili si tak, že studium v Německu nemusí být tak nereálné, jak si původně mysleli,“ sdělil Lukáš Kučera, pedagog Gymnázia a obchodní akademie Mariánské Lázně.

 

Podobně cestu vnímali také ostatní. „Na vysoké škole bylo obohacující, že studenti měli možnost vidět široké spektrum možností studia, v naší oblasti aktuální, možnost použít němčinu a absolvovat vysokoškolské studium na mezinárodní úrovni,“ potvrdila Věra Švecová, pedagožka Prvního českého gymnázia v Karlových Varech.

To ostatně potvrzuje i jedna ze studentek karlovarského gymnázia, Viktorie Pátková: „Návštěva vysoké školy nám otevřela oči ohledně našich možností do budoucna. I kdybychom se nerozhodly studovat na zmíněné škole, určitě jsme získaly alespoň povědomí o tom, že nejsme omezeny jen univerzitami v Česku, a že možnost studovat v zahraničí je reálná a poměrně na dosah ruky.“


[There are no radio stations in the database]